Det är Naturskyddsföreningen som med jämna mellanrum skickar ut enkäten "Sveriges bästa naturvårdskommun 2018" angående naturvårdsarbete till landets kommuner. Baserat på resultaten rankar man sedan landets kommuner och här kan man se att Finspångs kommun i årets rankning lyfter sig betydligt jämfört med resultatet från 2014: från plats 155 har man i år klättrat till plats 61.
Det här är ju bra nyheter för alla naturvänner och det är också en hel del som gjorts sedan 2014 enligt Marika Sjödin, naturvårdssamordnare i Finspångs kommun.
– Man kan väl säga att vi har steppat upp. Förra gången hade ju inte kommunen någon anställd som hade ansvar för de här frågorna men sedan 2016 är jag anställd på 100 procent så det borde ju märkas, säger hon och framhåller också samarbetet med fritidsutvecklaren Kirsi Aronsson.
Det sker ganska många rankningar inom olika områden med varierande avsändare men Marika Sjödin tycker att det finns ett värde i denna sorts undersökningar.
– Man kan alltid ha åsikter om utformningen av enkätfrågorna men jag tycker ändå att det ger någon slags värdemätare på naturvårdsarbetet. Sedan fungerar det också lite som en push framåt eftersom man hela tiden vill bli bättre. Jag tycker att det är jätteroligt att vi placerat oss bättre den här gången.
Flera projekt ligger också i pipelinen när det gäller naturvård, bland annat arbetet med att skapa ett naturreservat vid Bönnernskogen (som Folkbladet tidigare skrivit om).
– Jag vill också framhålla arbetet med en natur- och friluftsplan som vi hoppas ska bli klar under 2018, avslutar Marika Sjödin.
011-200 472