Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Äntligen sommarlov!

Det flaggades så klart på Lotorps skola i går när det var avslutning.
- Vädret är på vår sida, konstaterade eleverna Sofie Lantz och Jonas Karlsson, som ledde avslutningsprogrammet.

En av många musikaliska elever på avslutningen.

En av många musikaliska elever på avslutningen.

Foto:

LOTORP2004-06-12 06:00
Mammor och pappor, mor- och farföräldrar, småsyskon och andra anhöriga samlades på fredagsmorgonen på gräsmattan utanför det stora röda skolhuset Mellangården.
Mittemot, precis utanför skolhusets vägg är elevernas sittplatser. Ett piano finns också och dagen till ära är gården prydd med urnor fyllda med blommor.
Två elever som slutar sexan, Sofia Lantz och Jonas Karlsson, ledde avslutningen och presenterade de olika programpunkterna.

Sommarvisor och dans
- Årskurs tre blockflöjtselever börjar med att spela en vers av Den blomstertid nu kommer, sedan sjunger treorna.
Sång samt musik på blockflöjt, piano, fioler, tvärflöjt och gitarr bjöds det på. Repertoaren gick naturligtvis i sommarens tecken. Vi fick t ex lyssna på Idas sommarvisa och Nu grönskar det.
- Oh, vad lycklig jag är för sommaren är här, sjöng Lotorpseleverna samtidigt som de stampade med fötterna och klappade med händerna.

Lärarkör
En grupp flickor från klasserna fem och sex gav en dansuppvisning. Under skolåret har de ägnat Elevens val åt att öva line dance, och nu visade de prov på vad de lärt sig. Line dance är precis vad namnet säger, de dansade står i rader och utför dansstegen. De dansade till en poppig version av Idas sommarvisa.
Det var i mest eleverna som stod för underhållningen, men lärarna fick inte helt ledigt. Den professionella och stolta lärarkören - som Jonas sa - sjöng Å vilken morgon.
Åh vilken morgon - så känner säkert eleverna när de vaknar i morgon och det är sommarlov.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om