Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

En tant som heter Anna!

LÖRDAGSKRÖNIKA2017-10-14 09:00

För er som nu inte får ett igenkännande leende på läpparna, ett igenkännande av att förstå vad jag menar med ”en tant som heter Anna”, kan jag snabbt berätta vad det innebär att känna sig som ”en tant som heter Anna”.

Det är kort och gott en riktig surkärring, en människa som irriterar sig på småsaker och inte alltid med en positiv utstrålning.

De flesta av er känner nog till filmen ”En man som heter Ove”, där Rolf Lassgård har den manliga huvudrollen. Den handlar om en äldre man som inte har många positiva tankar i sitt huvud, det mesta är grått och svart och han skyggar inte för att tala om för sin omgivning när och vad de gör fel.

Det finns likheter mellan Ove och mig, jag kan ibland reagera på ett sätt som vår vän Ove skulle gjort, direkt, enormt och inte alltid så positivt.

Jag tycker jättemycket om att titta på sport, även om jag egentligen tycker bättre om att utföra det själv än att titta på andra. Allting är lugn och frid ända tills det kommer till de oundvikliga intervjuerna av de aktiva eller deras ledare. Det är då jag går igång och det är då inte lika roligt för min omgivning som säkert vill höra dessa intervjuer.

För min del kan jag ta att en idrottsutövare misslyckas utan att sen behöva höra dumma bortförklaringar om varför det gick som det gjorde. Klarar man inte av något är det bara att erkänna, jag är inte bättre än så här.

Nej då, bortförklaringarna haglar snabbare än en brandbil på utryckning.

En slalomåkare blev efter första åket intervjuad och fick då den obligatoriska frågan när något inte gått som planerat, ”vad hände?” Slalomåkaren svarade då, ”Jag glömde satsa.”

Hur kan man glömma satsa när man åker slalom?

Efter första halvleken i en fotbollsmatch får tränaren frågan hur de ska göra för att vända det underläge de hamnat i.

Tränaren svarar då, ”Vi ska börja rulla boll och se till att vi är på rätt plats vid rätt tillfälle.”

Det låter väl jättebra, men i Tant Annas öron låter det som ett jättekonstigt svar.

Om de ska börja rulla bollen i den andra halvleken, vad har de då gjort i den första, kastat bollen? Om de under första halvleken varit på fel plats vid fel tillfälle, så kanske de ska ta ett snack med spelarna om vad fotboll egentligen är.

Mina kommentarer om detta är inte nådiga.

Jag är ganska bra på att kommentera hur andra kör bil och då framförallt hastighet. När jag inte kan kommunicera med föraren på grund av att jag går på trottoaren och bilföraren förklarligt sitter i sin bil, kan jag blänga och ingen kan blänga som Tant Anna.

Det är så här Tant Anna går igång och kan bli ganska jobbig för sin omgivning.

Se upp så jag inte kommer i vägen för dig, när jag är på det humöret.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om