Nu har vapenskölden kommit hem igen efter konservering!
Det handlar om en vapensköld, som hÀnger i HÀllestads kyrka och som troligen Àr frÄn 1754.
Den genomgick nyligen en konservering hos Ăstergötlands lĂ€nsmuseum i Linköping:
â Den huvudsakliga uppgiften för mig var att avlĂ€gsna tidigare gjorda skyddsinklistringar och att fĂ€sta flagande fĂ€rgskikt, sĂ„ att inte ytterligare fĂ€rg försvinner, berĂ€ttar 1:e konservator Johan Roos.
â Bortfall i fĂ€rgskiktet och dĂ€r vit grundering kommit i dagen retuscherades, för att fĂ„ ett helare intryck.
Gösta Johansson frÄn FinspÄngs församlings kyrkorÄd, sÀger sÄ hÀr nÀr han inspekterar skölden tillsammans med kyrkorÄdskollegan Margareta Baggman:
â Inte sĂ„ konstigt att vapenskölden behövde ses över. Dels Ă€r skölden nĂ€stan 270 Ă„r gammal, dels har den varit med om en brand, dĂ€r den lĂ€r ha rĂ€ddats i sista stund.
Vad var det för brand?
â Det var medeltidskyrkan hĂ€r i HĂ€llestad som förstördes vid en brand 1893. Troligen ingick vapenskölden i det altarskĂ„p, som brann upp medan vapenskölden hann rĂ€ddas ur lĂ„gorna.
RÀddades nÄgot mer frÄn brandens rov?
â Ja, en dopfunt i mĂ€ssing rĂ€ddades. Den Ă€r utförd i Norrköping och skĂ€nktes 1660 av makarna Stackelberg frĂ„n Sonstorp.
â Vidare rĂ€ddades tvĂ„ nummertavlor i gustaviansk stil, som nu hĂ€nger hĂ€r pĂ„ vĂ€ggen inne i nya kyrkan.
â Ăven fyra stora mĂ€ssingsljusstakar och fem ljuskronor rĂ€ddades varav en stor med 32 ljus, som skĂ€nktes av greve Mörner 1895.
Vad kan du sÀga om vapenskölden?
â Den Ă€r rikt skulpturerad och man kan se rester av grön, röd och blĂ„ fĂ€rg samt en förgyllning.
â Man ser ocksĂ„ en hjĂ€lm pĂ„ skölden och överst sitter en grip, som dock blivit lite skadad under Ă„rens lopp.
Hur tycker du vapenskölden blev efter konserveringen?
â Man kan nu tydligare se slĂ€kten Palmstiernas vapen som förstĂ„s innehĂ„ller en palm och en stjĂ€rna.
â Man kan tillĂ€gga, sĂ€ger Gösta Johansson, att bredvid vapenskölden hĂ€nger ett vapen med ett namnschiffer, som sĂ€kerligen ocksĂ„ tillhör slĂ€kten Palmstierna och altarskĂ„pet som i övrigt förstördes vid branden 1893.
TillÀggas kan att just Nils Palmstierna, som dog 1766, inte ligger begravd pÄ HÀllestads gamla kyrkogÄrd, utan vid NorrbyÄs kyrka i NÀrke, dÀr han ocksÄ Àgde ett stort gods. Dessutom Àgde han ett stenhus pÄ Drottninggatan i Stockholm.
Han var under sitt liv generaladjutant, riksrÄd och serafimerriddare och deltog i Karl XII:s norska fÀlttÄg och belÀgringen av Fredrikstens fÀstning.