Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Varnar för älgar på E4

De senaste dagarna har ett flertal älgar rört sig vid E4 i höjd med Tallboda och Mörtlösa. Så även under torsdagsnatten. Nu har polisen ledsnat, och kontaktat jägare.

Linköping2012-03-30 00:24

-Vi har haft flera patruller där under början av natten. Dels för att varna bilister, och dels för att försöker skrämma bort de här älgarna. Djuren är dock ganska envisa, säger Jan Fryksén, länsvakthavande polisbefäl.

Polisen har kallat in jägare, som ska ta hand om problemet med älgarna, på en mer permanent basis. 

-Vi ska försöka få ut jägarna på lördag morgon, då det befinner sig minimalt med personer i området. De ska först och främst försöka mota bort dem, men har älgarna bestämt sig för en plats kan det vara svårt att få dem att flytta sig därifrån frivilligt, säger Jan Fryksén.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om