Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Publikrekord på Flygvapen-museum

LINKÖPING2010-11-01 03:00
Sveriges största flygmuseum, Flygvapenmuseum i Linköping, har knappt fem månader efter nyinvigningen i juni, redan lockat 100.000 besökare att uppleva det nya museet. Och med tanke på tidigare besökssiffror på runt 50 000 besökare per år är rekordet rekordbra.Flygvapenmuseums chef Mikael Parr passade på att gratulera den
100 000:e besökaren, Simon Runander, 11 år, från Linköping, när han tillsammans med syskonen Wilma, 6, och David, 9, samt morfar Kjell Drie klev in genom museets entré under söndagen.- Du har blivit en del av det här museets historia, hälsade Mikael Parr, en strålande glad museichef som passade på att överräcka ett fång blommor och en gåva till jubileumsbesökaren.- Framgångsreceptet, säger Mikael Parr, är den stora omvandlingen från ett rent tekniskt flygplansmuseum till ett modernt teknik- och kulturhistoriskt museum. Det attraherar både redan flygplansfrälsta och nya besökare. Den stora publikdragaren är vraket av den svenska DC-3:a som sköts ned av sovjetiskt jaktflyg över Östersjön.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om