Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gödselbrunn fångade biltjuv åt polisen

LINKÖPING2004-04-26 06:00
En 31-årig biltjuv från Helsingborg greps i bara kalsongerna på en liten väg vid Ydrefors utanför Österbymo. Den otursförföljde biltjuven hade fått slut på bensin och ramlade ner i en gödselbrunn när han försökte få tag i drivmedel på en gård.
31-åringen hade stulit en BMW från en bilfirma i Linköping vid åttatiden på fredagskvällen och körde ifrån de efterföljande poliserna. Färden fortsatte mot Österbymo, men snart fick mannen slut på bensin. En bonde såg 31-åringen åka mellan olika gårdar på kvällen, antagligen var han då i jakt på bränsle. Polisen fick av ren slump syn på BMW:n på en mindre väg vid tvåtiden på natten. I bilen låg 31-åringen i bara kalsongerna och sov. Mannen hade råkat halka ner i en gödselbrunn när han försökt stjäla bensin på en bondgård. De stinkande kläderna hade han lagt i bilens koffert. 31-åringen är nu anhållen för bilstölden.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om