Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dags för årets spel- och cosplayfestival

Klockan 13.37 öppnades dörrarna till årets NärCon. Kristofer Janukiewicz från Norrköping är funktionär och håller ställningarna på festivalens sociala medier.

Funktionär. Kristofer Janukiewicz håller ställningarna på sociala medier.

Funktionär. Kristofer Janukiewicz håller ställningarna på sociala medier.

Foto: Privat

LINKÖPING2015-07-23 17:00

Campus Valla i Linköping sjuder av förväntningar när årets spel- och cosplayfestival drar igång under torsdagen. Kristofer Janukiewicz studerar Medieteknik på LiU i Norrköping och är med på NärCon för tredje gången. Tidigare år har han varit marknadsföringsansvarig och haft hand om festivalens webbsida. I år sköter han twitterkontot där han informerar besökarna om vad som händer.

– Det som lockar med NärCon är den otroligt sköna och mysiga miljön. Det är så mycket trevliga människor här, både de jag jobbar med och alla besökare. Sedan brinner jag för hela arrangörsbiten som jag tycker är väldigt rolig.

Festivalen anordnas för femte gången i Linköping och deltagarna kan delta i en hel del olika aktiviteter, till exempel rollspel och arkadspel. Det finns tv-spelsrum och lokaler där besökare kan ställa ut och sälja sina egna kreationer.

Stor tyngd ligger på cosplay, en förkortning av "costume play”, som innebär att man klär ut sig till karaktärer från bland annat spel, tv-serier och filmer.

– Det är otroligt kul att titta på cosplay. I år hålls Nordic Cosplay Championship här, där tävlar man om vem som har gjort bäst dräkt i Norden. Det här kommer sedan sändas på svt. Jag är en av få som inte cosplayar på eventet.

– Det roligaste ska bli att få träffa alla gamla vänner, universitetsmänniskor man har jobbat med länge men också besökare och arrangörer. Sedan händer det så mycket saker, det finns massor av butiker och aktiviteter, god mat och olika uppträdanden. Det finns otroligt mycket att göra, det är jättekul.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om