Starten gick från hemorten Kürten utanför Köln i mitten av juni. Efter 17 dagar och mellan 80 och 100 kilometers cykling per dag hade de nått slutdestinationen, sommartorpet Stenfallet vid Lämmetorp.
– Det var en gammal idé som vi fick tid att genomföra när vi båda blev pensionärer, berättar Christiane och Peter Buschhüter.
En tandemresa på totalt 140 mil.
– Resan gick bra. Vi hade besvärligt väder i Tyskland med mycket regn. Vi bodde mestadels på campingplatser.
Diverse cykelproblem med bakhjul, ekrar och kedja inträffade under färden.
– Vi har träffat så många trevliga människor. När vi kom till Ödeshög fick vi hjälp av en man i en cykelverkstad som visade sig vara expert på tandemcyklar, berättar Christiane.
De är vana cyklister och har bland annat tidigare gjort en långfärd till Jugoslavien. Men när det gäller tandem är inte erfarenheten lika stor.
– Peter är bättre än jag på att cykla. Men nu har vi kunnat kommunicera med varandra hela tiden, säger Christiane.
De har mängder av minnen från resan.
– För mig som kvinna och mor var det bästa minnet när min dotter ringde och berättade att hon förlovat sig, säger Christiane.
Det tyska paret har ägt sommartorpet Stenfallet i elva år.
– Vi har goda vänner i Lämmetorp. Under ett besök såg vi att huset var till salu och tänkte att här vill vi bo på somrarna.
De tillbringar flera längre perioder i Sverige årligen.
– Det här är vårt paradis. Vi gillar den svenska naturen, att bada i sjöar och plocka svamp och bär i skogen. Det finns så mycket plats här, i Tyskland är det mer trångbott, säger Peter och Christiane.
Läs mer i onsdagstidningen