Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Företaget revolutionerade mitt jobb

Under många år arbetade jag i produktionen på Skärblacka bruk. Några av mina gamla arbetskompisar säger säkert direkt: "Arbetade?". "Ja, han var ju här – ibland".

Foto:

Krönika2018-06-25 22:00

Nåja, som tanig löpare med ringa muskler på överkroppen var det tufft att ta sig an pappersindustrins alla utmaningar. I början av 1990-talet fanns det ganska många tunga manuella hanteringar kvar på "bruket". Bland annat skulle vi innan vi packade in rullarna med omslag knuffa dem på ett transportband. Rullarna vägde ofta mellan 2,5 och 2,8 ton. I ett senare skede i processen skulle samma rulle balanseras på en platta och efter det var det bara att skjuta rullen framför sig och knuffa av den så att omslagspappret kunde omsluta rullen. Låg rullen det minsta fel så var det bara att knuffa ned den och börja om igen. Det hände att träningsvärken var rätt så rejäl. Efter vissa skift var jag glad att tänderna satt kvar där de skulle. Att i trötthet halka till samtidigt som man tog i för kung och fosterland kunde sluta med en mindre katastrof.

Så en dag, vill minnas att den var vacker och solig, kom den första Easy Movern. Vilken revolution! Bara att placera den under den tunga rullen och trycka in handtaget så flyttade sig rullen. Noll kraftansträngning behövdes.

Det svåraste blev nu istället att komma ihåg att flytta Easy Movern från golvet där rullarna kom med kraft och fart. Verkstadspersonalen hade en del att göra med reparationer, speciellt efter nattskiften.

Att få träffa uppfinnaren P-G Englund i min roll som journalist kändes stort. "Det var ju du som räddade min rygg". Ja, kanske inte bara han, det miljömässiga förbättringsarbetet tog verkligen fart och många tunga och rent av farliga arbetsmoment försvann med tiden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om