– Det är första gången vi anordnar ett yogaevent på det här sättet, så det känns fantastiskt kul med så många deltagare, säger Maggi Lokander som håller i trådarna.
– Och eventet kommer att hållas i en stor sal på hotellet, med utsikt över Bråviken, så det kan knappast bli bättre.
Vad är det som väntar deltagarna?
– Egentligen ser jag ett sånt här event som ett tillfälle att bara träffas och umgås tillsammans, med yogan som den gemensamma nämnaren. Och det ska bli häftigt att träffas så här många och göra yoga tillsammans, säger Maggi Lokander. Inte minst med tanke på att det kommer många nybörjare, som för första gången vill prova yoga.
– Vi kommer att genomföra två yogapass under dagen. Dels ett klassiskt pass med kroppsövningar och meditation under ledning av Jenny Lindberg, dels ett speciellt iyengarpass, som jag själv ska leda.
Ett sådant pass innehåller olika yogaställningar och i iyengar kan man använda hjälpmedel, som klossar och stolar.
Läs mer i fredagstidningen.