Önskemål: Ny brygga
- Hoppas dom börjar med bryggrenoveringen snart. Den är efterlängtad!Det säger Göran Johansson, den siste yrkesfiskaren härinne i Bråviken och den som professionellt fortfarande använder bryggan för att lägga till med sin fiskebåt och lasta av fiskefångsten.
Göran Johansson, siste yrkesfiskaren härinne i Bråviken, kommer med dagens fiskefångst på Sandviksbryggan. En brygga som nu står i begrepp att renoveras för över två miljoner kronor. I bakgrunden ses Görans båt förtöjd vid bryggan. Foto: Titti Olovsson
Foto:
I dag: Kolmården
Hyr du din plats här vid Sandvikenbryggan?
- Ja, eller rättare sagt Kolmårdens fiskeförsäljningslag, där jag är medlem. Och vi räknar med att fortsätta hyra en del av bryggan även efter renoveringen, säger Göran Johansson innan han lastar in dagens fångst i sin bil.
Vad händer med fisken nu?
- Den tar ja hem och isar in i avvaktan på grossisten från Stockholm som kommer och hämtar den för vidare befordran till restauranger i Stockholm.
Handlar det mest om gös och abborre i nästen?
- Ja, och så får jag en och annan lax och öring också. Däremot ägnar jag mig inte åt strömmingsfiske längre, för det finns ingen avsättning för den numera.
Är du yrkesfiskare på heltid?
- Nej, fångsterna räcker inte till för detta, utan jag får ha lite extrajobb vid sidan om också. Men huvudsakligen ägnar jag mig åt fisket och jag lär vara den siste som gör det härinne i Bråviken, för efter mig tror jag inte det kommer någon mer.
När det gäller renoveringen av den fallfärdiga bryggan i Sandviken, en satsning på över två miljoner kronor, verkar den vara på gång. Åtminstone finns nu arbetarbodar uppställda och färdiga att serva byggjobbare framöver:
- Det hoppas jag verkligen, för kommunalrådet Mattias Ottosson har lovat att bryggan ska vara renoverad till den här sommaren och då är det nog hög tid att renoveringen börjar så fort som möjligt, säger oppositionsrådet Margaretha Ericsson (kd).