Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ny forskningschef på Kolmården

Kolmårdens djurpark har hittat sin nya forskningschef.

Andreas Fahlman är ny forskningschef på djurparken i Kolmården.

Andreas Fahlman är ny forskningschef på djurparken i Kolmården.

Foto: Kolmårdens djurpark

Kolmården2021-08-19 09:44

Den 13 december tillträder den internationellt välrenommerade marinbiologen Andreas Fahlman den nya tjänsten.

Norrlänningen har både forskat och föreläst internationellt kring marina däggdjur samt publicerat fler än 110 vetenskapliga artiklar.

– Kolmården, under Mats Amundins ledning, har i decennier varit en världsledande referens inom forskning om bevarande av djurarter och detta kommer vi att fortsätta med i samarbete med Linköpings universitet och internationella forskningskollegor, säger Andreas Fahlman, blivande forskningschef på Kolmården i ett pressmeddelande.

Andreas Fahlman efterträder tidigare forskningschefen Mats Amundin som gått i pension. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!