Han kommer närmast från en befattning som teknik- och underhållschef på Kolmården, där han också ingår i ledningsgruppen. Sedan 2012 har Niclas Palmqvist arbetat inom Destination Kolmården, på såväl Vildmarkshotellet som inom parken. Han har ansvarat för etableringarna av Bamses Värld och Wildfire och är sedan fyra år tillbaka operativ parkchef under sommarsäsongen.
– Med Niclas får vi en ledare med stor förståelse för parken och gästerna. Han har gedigen kunskap om destinationen och är en mycket uppskattad ledare med stark förankring både internt och externt. Jag ser fram emot att jobba tillsammans med Niclas på vår fortsatta utvecklingsresa, säger Christer Fogelmarck koncernchef Parks and Resorts.
Niclas Palmqvist är 45 år och bor på Vikbolandet med fru och två barn. Innan karriären på Kolmården har han bland annat varit verksam på Mauritzbergs Slott under tolv år.
– Jag blev väldigt glad över att bli tillfrågad och känner mig ödmjuk och peppad för uppgiften. Vi har precis öppnat parken och ska nu fokusera på att köra sommarsäsongen i mål. Att sedan få fortsätta utveckla parken tillsammans med alla medarbetare ska bli spännande, utmanande och mycket roligt. Jag trivs verkligen på Kolmården, säger Niclas Palmqvist.
Tills dess att Niclas tillträder rollen som vd för Kolmården den första september 2017 kommer Christer Fogelmarck även fortsättningsvis att vara tillförordnad vd för Kolmården. Tidigare vd:n Mats Olsson lämnade jobbet i december. Då hade han varit långtidssjukskriven en tid för prostatacancer.