Känner du dig manad att bli ett ont väsen? Åtminstone tillfälligt...
Det handlar om en storsatsning i Kolmårdens djurpark inför årets Halloween-firande den 16 oktober, där man tänker rekrytera hela 100 personer, som ska agera rysligt, förfärliga onda väsen.
– Halloween har varit en fantastisk upplevelse för gästerna år efter år och de senaste årens publikrekord talar för att Halloween är här för att stanna i Sverige, säger Christine Karmfalk, vd på Kolmården.
– Och i år, när vi firar vårt eget 10-årsjubileum med Halloween-firandet, vill vi bjuda alla våra återvändande och nya gäster på en oslagbar upplevelse.
Och vad blir det då?
– Vi kommer bjuda på ett flertal spännande nyheter och bland annat då tänker vi satsa på fler onda väsen än någonsin i parken.
Onda väsen?
– Ja, och fler nyheter inför Halloween tänker vi berätta om i augusti, men jag kan redan nu säga att det kommer involvera en hel del riktigt skräckinjagande element.
Christine Karmfalk skickar också med ett tips till alla, som funderar på att söka en av de 100 tjänsterna som onda väsen:
– Det kommer att bli riktigt roligt att skrämmas och att få agera ont väsen på Kolmårdens Halloween! Men är man mörkrädd kan man istället söka en av våra snällare tjänster som entrévärd eller karusellförare. Det är också rysligt kul!
Nu inleds rekryteringen för onda väsen. Därutöver söker Kolmården medarbetare till fler än 350 snälla tjänster där man kan arbeta som exempelvis entrévärd, karusellförare eller kock.