Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Teater är kul

I Kimstadskyrkans församlingshem improviseras det för fullt. Det är en liten skara sommarlovslediga och teaterintresserade barn som fördjupar sig i teaterns konster.

Visst kan man se att de föreställer en toalett och någon som uträttar sina behov. Någon brist på fantasi hade inte teaterdeltagarna. Foto: Robert Svensson

Visst kan man se att de föreställer en toalett och någon som uträttar sina behov. Någon brist på fantasi hade inte teaterdeltagarna. Foto: Robert Svensson

Foto: Robert Svensson

KIMSTAD2011-06-22 03:00

Under ledning av Anna Nygren, John Johansson och Frida Nyström övas det teater i temaform. På tisdagen handlar det om improvisation.

- Vi övar teater för att bli bättre på teater, säger John Johansson.

Och improvisation är just vad det låter som och det gäller verkligen att ha god fantasi.

För att få en försmak av det som kan komma att visas inför publik på torsdag får vi se hur en improvisationsövning kan gå till. Tre personer åt gången jobbar tillsammans på scenen. Det kan till exempel gå till så att en skådespelare kliver fram och säger och föreställer att han är en buske, då kan nästa säga att han är ett bär och nästa att hon är bärplockare. Sedan får en av de stanna kvar på scenen och man improviserar efter vad det personen nyss föreställde.

Teaterdrömmar
Barnen är väldigt duktiga och kommer hela tiden på vad de ska föreställa.

Några av dem har spelat teater förut, för andra är det här helt nytt.

- Jag ska börja på teater i höst, säger Samuel Göte Mård.

Det skrattas mycket och det här med teater verkar de gilla allihop.


På torsdag blir det avslutning av teaterveckan.

- De får de känna på hur det är att spela inför publik, men utan press eftersom vi inte kommer att ha några texter utan bara improvisera, säger John Johansson.

Nästa vecka är man i Norsholm och då riktar man in sig på lite äldre ungdomar. Bakom teatersatsningen står Kvartersteatern, Norsholms komediteater, NBV och Svenska kyrkan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om