Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sex fÄgelÀgg i blomsterlÄda

Den allra fulaste blomsterlĂ„dan pĂ„ ÖstergĂ„rdens Ă€ldreboende i Jursla, Ă€r den mest betittade!I den har nĂ€mligen en björktrast lagt sex smĂ„ Ă€gg, som hon nu ligger och ruvar pĂ„.

Björktrasten Àr perfekt kamouflerad i blomsterlÄdans fjolÄrsblommor, med sitt bo och de sex Àggen.

Björktrasten Àr perfekt kamouflerad i blomsterlÄdans fjolÄrsblommor, med sitt bo och de sex Àggen.

Foto: Andreas Skogh

JURSLA2012-05-03 17:31

- Vi följer utvecklingen varje dag, sÀger Solveig Andersson, en av de boende pÄ hemmet. Det Àr jÀtteroligt att fÄ följa en fÄgelfödsel pÄ sÄ hÀr nÀra hÄll.

- Och fÄgeln Àr inte rÀdd, för Àven om vi gÄr ut lite försiktigt nÄgon gÄng pÄ altanen, ligger hon kvar pÄ Àggen, förutom nÀr hon flyger ivÀg och hÀmtar mat.

Vissnade blommor

SÄ att blomsterlÄdan ute pÄ altanen, fortfarande har kvar vissnade bruna blommor frÄn i fjol har alltsÄ sin förklaring:

- Ja, vi rör inte den dÀr blomsterlÄdan förrÀn ungarna har fötts och flugit ut, sÀger undersköterskan Lena Thyberg som precis dom de boende följer utvecklingen i blomsterlÄdan hela tiden.

- Vi undviker ocksÄ att gÄ ut pÄ altanen, sÄ att fÄgeln fÄr vara i fred sÄ mycket som möjligt.

- SĂ„ under den hĂ€r perioden anvĂ€nder vi en annan altan en vĂ„ning ner hĂ€r pĂ„ ÖstergĂ„rden.

LĂ€s mer i fredagstidningen
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om