30-åringen med kopplingar till Hells Angels, dömdes för att ha skjutit en då 19 årig man, som lika gärna kunnat dö av skadorna. Tack vare polisens snabba ingripande kunde den skadade snabbt komma under vård och hans liv gick att rädda. Den gången. Den 26 januari sköts han till döds.
30-åringen beslutade inte direkt att överklaga domen, utan väntade till sista dagen, och yrkade då att domstolen frikänner honom från ansvar för försök till mord. I alternativt fall yrkas strafflindring. Han menar att vittnesuppgifter som gjort gällande att det var han som sköt och att han gjorde det för att döda inte är riktiga och att hans egna uppgifter är mer trovärdiga.
Men tingsrätten skrev i sin dom att man trodde på den skadades berättelse från sjukhussängen och den indiciebevisningen som lades fram, där rätten bland annat fick ta del av sms, telefonsamtal, övervakningsbilder från trapphuset där 30-åringen bodde, samt insättningskvitton från hans konton efter att han bett om pengar för att fly landet.
Just bilderna från trapphuset riktade 30-åringens nya advokat in sig på i sin sakframställan, där han menar att bilderna ger hans klient alibi eftersom tidsspannet är för snävt för att han ska kunna vara skytten.
Åklagaren menar å andra sidan att det stärker hans bevis på att det faktiskt är 30-åringen på bilderna från trapphuset.
Läs mer:Domen
Rättegångsförhandlingarna i säkerhetssalen i Jönköping avslutas på fredag.