Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

200-årigt foster läggs tillbaka under kyrka

Ett 200 år gammalt foster får nu åter vila på sin plats under golvet i Gällareds kyrka i Falkenbergs kommun, rapporterar SVT Halland.

Vetenskap2022-01-13 10:15

Ett 200 år gammalt foster får nu åter vila på sin plats under golvet i Gällareds kyrka i Falkenbergs kommun, rapporterar SVT Halland. Resterna av fostret hittades i ett träskrin 2015, när kyrkan renoverades.

Skelettet har undersökts av arkeologer och bedöms ha varit nio veckor gammalt när det placerades under kyrkogolvet.

– Vad vi vet är det här det minsta fostret som har hittats i ett arkeologiskt sammanhang i Sverige och internationellt, säger arkeologen Stina Tegnhed till SVT.

Enligt SVT är det troligt att någon smög sig in och placerade skrinet under golvet när kyrkan byggdes 1831 – så att fostret skulle få vila i vigd jord. Nu ska skrinet med fostret återigen placeras under golvet i kyrkan.

– Vi placerar det tillsammans med den vetenskapliga dokumentation som gjorts. Genom en liten ceremoni hedrar vi den omsorg som fostrets föräldrar visade på 1830-talet, säger Uno Andersson, ordförande i församlingsrådet, till SVT.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!