Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Regioner får 252 miljoner för fler AT-läkare

Regionerna får 252 miljoner kronor för att kunna ta in fler AT-läkare och säkra kompetensförsörjningen av läkare, enligt ett pressmeddelande från regeringen.

Det råder brist på specialistläkare. Arkivbild.

Det råder brist på specialistläkare. Arkivbild.

Foto: Mikael Fritzon/TT

Vård2023-02-18 09:16

Det råder brist på specialistläkare i landet. Samtidigt är det lång väntetid för blivande läkare att få påbörja sin allmäntjänstgöring (AT).

"Kompetensförsörjningen är vårdens stora utmaning och därför är det viktigt att försöka arbeta bort de flaskhalsar som finns på vägen för läkare att bli specialister," säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD).

Socialstyrelsen får nu i uppdrag att fördela 252 miljoner kronor till behöriga regioner för att kunna öka antalet AT-tjänster. Pengarna är en del av regeringens budget för vården.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!