Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kontroll uteblev – man tappade synen

En man blev blind på ena ögat eftersom en uppföljningskontroll uteblev på grund av coronapandemin.

En man blev blind på ena ögat på grund av utebliven uppföljning. Arkivbild.

En man blev blind på ena ögat på grund av utebliven uppföljning. Arkivbild.

Foto: Stina Stjernkvist/TT

Vård2021-11-07 18:03

Skånes universitetssjukhus framhåller att händelsen hade kunnat undvikas och har anmält den till Inspektionen för vård och omsorg (Ivo), rapporterar Kvällsposten.

Mannen hade den sällsynta diagnosen sarkoidos. Under behandling med kortison ökade trycket i ögonen, vilket han behandlades för. Vid en kontroll i november förra året var trycket normalt.

En uppföljningskontroll var planerad till i december samma år, men den uteblev på grund av långa väntetider under pandemin. Samtidigt slutade mannen att ta den trycksänkande medicinen, vilket gjorde att det förhöjda trycket återkom. I dag är han blind på ena ögat.

Sjukhuset vidtar nu en rad åtgärder för att kunna ta emot fler patienter och inför nya rutiner för att ge tydligare information om läkemedelsbehandlingar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!