Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Europas hetta kan locka turister lÀngre norrut

Turister kollapsar och evakueras frÄn brÀnder i den europeiska vÀrmen. Kan det svalare Stockholm bli det nya Rom nÀr temperaturerna lÀngre söderut blir outhÀrdliga?
–Det Ă€r inte sjĂ€lvklart att Sverige framstĂ„r som en bĂ€ttre destination pĂ„ alla sĂ€tt, sĂ€ger Stefan Gössling, professor i turismvetenskap.

En turist bÀr sitt barn bort frÄn ett brandomrÄde pÄ den grekiska semesterön Rhodos under lördagen.

En turist bÀr sitt barn bort frÄn ett brandomrÄde pÄ den grekiska semesterön Rhodos under lördagen.

Foto: Lefteris Damianidis/AP/TT

Turism2023-07-24 05:30

Turister har svimmat. Svenska turister evakueras pÄ grund av skogsbrÀnder pÄ Rhodos. Och flera lokala vÀrmerekord har noterats under den senaste tidens extrema vÀrmebölja i lÀnder som Spanien, Italien och Grekland.

VÀrmeböljor vÀntas bli vanligare, mer intensiva och dödligare till följd av klimatförÀndringarna. Det kan fÄ EuroparesenÀrer att i framtiden vÀnda blicken norrut.

Data frÄn organisationen European Travel Commission (ETC) visar att antalet mÀnniskor som hoppas kunna resa till MedelhavsomrÄdet mellan juni och november redan har sjunkit med 10 procent jÀmfört med förra Äret. Samtidigt har intresset vÀxt för destinationer som Tjeckien, Danmark, Irland och Bulgarien, rapporterar Reuters.

– Vi rĂ€knar med att framtidens oförutsĂ€gbara vĂ€derförhĂ„llanden kommer att ha en större inverkan pĂ„ resenĂ€rers val i Europa, sĂ€ger ETC-chefen Miguel Sanz till nyhetsbyrĂ„n.

Och i den brittiska tidningen Mirror lyftes Sverige nyligen fram som ett av de bÀsta resmÄlen för den som vill undvika den pÄgÄende vÀrmeböljan i Sydeuropa.

– Jag tror att vissa mĂ€nniskor kommer att vĂ€lja att resa till Nordeuropa i stĂ€llet för Sydeuropa, men jag tror inte att det kommer att ske omedelbart utan gradvis över tid, sĂ€ger Stefan Gössling, professor i turismvetenskap vid LinnĂ©universitetet, till TT.

BesvÀrligt regn?

Gössling betonar att vÀrme bara Àr en av alla konsekvenser som klimatförÀndringarna för med sig. I till exempel Sverige har torka, vattenbrist, skogsbrÀnder och översvÀmningar blivit vanligare de senaste Ären, framhÄller han.

– Om effekterna av klimatförĂ€ndringarna förstĂ€rks hĂ€r Ă€r det inte sjĂ€lvklart att Sverige kommer att framstĂ„ som en bĂ€ttre destination pĂ„ alla sĂ€tt, sĂ€ger Stefan Gössling.

Om man vill locka turister Àr regn sÀrskilt besvÀrligt, menar han.

– Om en destination blir kĂ€nd för att det regnar mer dĂ€r Ă€n tidigare kan det ha större negativ pĂ„verkan pĂ„ dess attraktionskraft Ă€n för en destination som blir kĂ€nd för att den har blivit varmare Ă€n tidigare.

Samtidigt Àr valet av resmÄl komplext och pÄverkas av flera olika faktorer som pris och kultur.

– Även matfrĂ„gan Ă€r en viktig faktor som nĂ€stan alltid finns i bakhuvudet nĂ€r man vĂ€ljer destination. Det finns specifika matrĂ€tter som kĂ€nnetecknar olika platser och för mĂ„nga turister Ă€r dessa rĂ€tter nĂ„got som man ser fram emot, sĂ€ger Gössling.

– Om du vill Ă€ta en Ă€kta italiensk pizza sĂ„ mĂ„ste du Ă„ka till Italien.

Ändrat resmönster

I stÀllet för att vÀlja bort vissa resmÄl pÄ grund av vÀrmen tror Gössling att mÄnga turister kommer att undvika att förlÀgga sin resa under de allra varmaste mÄnaderna.

– Det Ă€r inte nödvĂ€ndigtvis sĂ„ att man Ă„ker under en annan Ă„rstid, utan det handlar snarare om att man undviker de perioder dĂ„ man vet att det kan bli extremt varmt, sĂ€rskilt i juli, sĂ€ger han.

– Det kommer alltid att finnas mĂ€nniskor som föredrar de allra varmaste mĂ„naderna och reser dĂ„, men jag tror att “shoulder season” (perioden mellan högsĂ€song och lĂ„gsĂ€song) kommer att bli mer populĂ€r Ă€n tidigare.

Den bilden delas av European Travel Commission.

– VĂ„ra senaste analyser tyder pĂ„ en minskning av antalet personer som Ă€r intresserade av att resa i augusti, som Ă€r högsĂ€song, medan fler europĂ©er övervĂ€ger höstresor, sĂ€ger Miguel Sanz till Reuters.

Fakta: ExtremvÀrmen i Europa

VÀrmeböljor med mycket höga temperaturer har sköljt över Europa den senaste tiden. De lÀnder som framför allt har drabbats Àr Italien, Spanien, Frankrike, Tyskland och Polen.

De utslÀpp mÀnniskan stÄr för bidrar till klimatförÀndringar som ledde till att sommaren 2022 blev den varmaste som hittills har uppmÀtts i Europa. Den ovanligt varma senvÄren och sommaren ledde i kombination med brist pÄ regn till torka framför allt i de södra och centrala delarna av kontinenten.

Den extrema torkan ledde i sin tur till ovanligt mÄnga brÀnder i sydvÀstra Europa, framför allt i Frankrike och Spanien.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!