Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ännu en fartkamera stulen i Uppland

På lördagen uppmärksammades polisen om ännu en saknad fartkamera i Uppland, skriver de på sin sajt.

I slutet av augusti blev Trafikverket av med runt 60 fartkameror i Uppsala län och i Stockholms län. Arkivbild.

I slutet av augusti blev Trafikverket av med runt 60 fartkameror i Uppsala län och i Stockholms län. Arkivbild.

Foto: Marcus Ericsson/TT

Trafik2022-09-18 02:55

På lördagen uppmärksammades polisen om ännu en saknad fartkamera i Uppland, skriver de på sin sajt. Skåpet var utsatt för skadegörelse och kameran hittades senare en bit från platsen. Händelsen rubriceras som grov stöld.

I slutet av augusti försvann omkring 60 kameror i Stockholms- och Uppsala län. Dessa har dock inte hittats. Om det finns någon koppling mellan händelserna är oklart i nuläget.

Varje kamera kostar 250 000 kronor att återställa.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!