Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skolverket granskar skolstängningar

Skolverket inleder en blixtöversyn för att få ett grepp om hur många högstadieskolor som infört fjärr- och distansundervisning och varför, rapporterar Läraren.

Skolverkets generaldirektör Peter Fredriksson. Arkivbild.

Skolverkets generaldirektör Peter Fredriksson. Arkivbild.

Foto: Claudio Bresciani/TT

Skola och utbildning2021-01-15 15:25

Skolverket inleder en blixtöversyn för att få ett grepp om hur många högstadieskolor som infört fjärr- och distansundervisning och varför, rapporterar Läraren.se.

Myndigheten kommer att ringa upp aktörer i samtliga 290 kommuner och de 33 största enskilda friskoleaktörerna under fredagen och måndagen.

Det handlar enligt Anna Castberg, enhetschef på analysavdelningen på Skolverket, om att intresset är stort hos både allmänheten och uppdragsgivaren.

– Skolverket har bedömt att det finns ett brådskande behov av en undersökning riktad till de huvudmän som bedriver undervisning på högstadienivå för att få en samlad bild, säger Anna Castberg.

Undersökningen kommer att ge en ögonblicksbild av hur läget ser ut.

De 30-tal anställda på Skolverket som ska genomföra undersökningen kommer också att ställa frågor om varför skolhuvudmän valt att gå över till distansundervisning. Materialet ska sammanställas i en rapport som ska vara klar inom kort.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!