Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stor sökinsats efter försvunnen kvinna

Polis, räddningstjänst, hemvärn och frivilligorganisationer deltar i en stor sökinsats efter en äldre kvinna i Strängnäs som varit försvunnen sedan i lördags, rapporterar lokala medier.

Både drönare och helikopter har använts i sökinsatsen. Arkivbild

Både drönare och helikopter har använts i sökinsatsen. Arkivbild

Foto: Johan Nilsson/TT

Samhälle2023-07-25 10:53

Sökandet har pågått sedan helgen men utökades på måndagskvällen. Både hundförare, drönare och helikopter har använts i sökinsatsen.

– Det har blivit mer angeläget att få tag på henne ju längre tiden går, säger polisens presstalesperson Marcus Anefur till SVT Nyheter Sörmland.

Kvinnan försvann vid lunchtid på lördagen då hon begav sig till fots från ett äldreboende i centrala Strängnäs. Polisen misstänker inget brott i samband med försvinnandet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!