Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Mätning: Varannan väljare vill ha Andersson

Varannan väljare vill ha Magdalena Andersson (S) som statsminister, visar en ny undersökning som Novus gjort på uppdrag av SVT Nyheter.

Magdalena Andersson utsågs i helgen till ny partiordförande för Socialdemokraterna. Arkivbild.

Magdalena Andersson utsågs i helgen till ny partiordförande för Socialdemokraterna. Arkivbild.

Foto: Adam Ihse/TT

Politik2021-11-09 19:15

Varannan väljare vill ha Magdalena Andersson (S) som statsminister, visar en ny undersökning som Novus gjort på uppdrag av SVT Nyheter. 40 procent vill se Ulf Kristersson (M) på posten.

– Det visar hur splittrad väljarkåren är. Det finns en tydlig höger- och vänstersyn kring valet av statsministerkandidat, säger Novus vd Torbjörn Sjöström till SVT.

En tiondel av deltagarna i mätningen svarar att de inte vet.

– Jag tycker att andelen osäkra faktiskt var ganska låg. Svenskarna tycker ändå att de har en bild av båda kandidaterna, säger Sjöström till SVT.

1 080 personer i åldrarna 18-79 deltog i undersökningen som genomfördes den 4–9 oktober.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!