Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Diskriminering mot muslimer och judar kartläggs

Diskriminering som hör ihop med religion eller tro ska kartläggas av Diskrimineringsombudsmannen, har regeringen beslutat. Särskilt ska rasism mot judar och muslimer belysas.

Synagogan i Göteborg. Arkivbild.

Synagogan i Göteborg. Arkivbild.

Foto: Nora Lorek/ TT

Politik2021-10-20 16:02

Diskrimineringsombudsmannen (DO) ska gå igenom anmälningar som kommit in till myndigheten och analysera hur diskriminering som tar avstamp i religion och tro hör samman med etnisk tillhörighet.

Myndigheten ska ta fram ett underlag om vilka hinder människor möter när de utövar sin religion, till exempel när de bär viss klädsel.

"Rädslan för att bli utsatt för hatbrott eller diskriminering leder i dag till att personer ibland döljer sin religiösa identitet. Det ska ingen behöva göra", säger jämställdhets- och bostadsminister Märta Stenevi (MP) i en kommentar.

DO ska särskilt undersöka hur människor riskerar att utsättas för rasism på grund av utseende, hudfärg eller namn på arbetsmarknaden.

Uppdraget till DO kommer att ge mer kunskap om hur människors liv begränsas på grund av religiös tillhörighet, säger Stenevi.

"Den kunskapen behövs för att motverka bland annat antisemitism och islamofobi och för att förebygga diskriminerande strukturer i vårt samhälle."

Uppdraget ska redovisas till regeringen senast den 1 juni 2022.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!