Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Beslut om mer fossilfritt i bensin och diesel

Bensin och diesel ska innehålla större andel biodrivmedel i framtiden, enligt ett riksdagsbeslut.

Från och med 1 augusti fram till 2030 måste andelen biodrivmedel som blandas in i fossila bränslen öka, har riksdagens beslutat. Arkivbild.

Från och med 1 augusti fram till 2030 måste andelen biodrivmedel som blandas in i fossila bränslen öka, har riksdagens beslutat. Arkivbild.

Foto: Erik Simander/TT

Politik2021-06-23 08:39

Lagen om så kallade reduktionsplikt utökas från 1 augusti och tvingar drivmedelsleverantörer att successivt fram till 2030 höja inblandningen av fossilfria bränslen i sina drivmedel.

Syftet är att minska växthusgasutsläppen så att Sverige uppnår målet att inte ha några nettoutsläpp 2045.

Förslaget innebär också att drivmedelsföretagen får räkna in sitt eget – eller köpt – överskott av utsläppsminskningar för att klara utsläppsgränsen.

Regeringen uppmanas återkomma med en redovisning till riksdagen nästa år av vilka konsekvenser den utökade reduktionsplikten fått för företag, hushåll och energisäkerheten i landet. Utifrån den ska regeringen också redogöra för om reduktionsplikten behöver justeras.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!