Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Misstänkt föremål var skarpladdad granat

Det föremål som hittades i ett bostadsområde i Bålsta under natten var en skarpladdad handgranat, uppger polisen på sin hemsida.

Ett misstänkt farligt föremål som upptäcktes i Bålsta under natten visade sig vara en skarp handgranat.

Ett misstänkt farligt föremål som upptäcktes i Bålsta under natten visade sig vara en skarp handgranat.

Foto: Mickan Palmqvist/TT

Polis2023-08-14 06:14

Handgranaten har tagits om hand av det nationella bombskyddet och oskadliggjorts.

Polisen hanterar ärendet som försök till allmänfarlig ödeläggelse.

Det var vid midnatt under natten mot måndagen som det misstänkt farliga föremålet upptäcktes i Enebyområdet i Bålsta, vilket P4 Uppland rapporterade om.

Flera bostäder evakuerades och ett större område spärrades av i väntan på bombskyddet som fanns på plats under förmiddagen. Strax efter klockan 12 meddelade polis att avspärrningarna hävts.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!