Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Jakt på bortglömda sprängkistor

I november omkom en man och en skadades allvarligt vid hantering av en sprängkista i Östersund.

Ingen vet hur många sprängkistor som kan ligga orörda och bortglömda. Arkivbild.

Ingen vet hur många sprängkistor som kan ligga orörda och bortglömda. Arkivbild.

Foto: FREDRIK SANDBERG/TT

Olyckor, katastrofer2020-12-07 08:10

Bara några dagar senare hittades ytterligare två på en ort norr om staden, varav en innehöll sprängkapslar. Sedan dess har jakten på bortglömda sprängkistor intensifierats.

Men hur många kistor som kan finnas gömda är svårt att svara på, skriver ltz.se.

– Alla tillstånd som hade sluttid före 2010, de har inte vi i våra register och har ingen kontroll av, säger Teresia Gustafsson, brandingenjör vid Räddningstjänsten i Jämtland, till tidningen.

När tillstånden är på väg att gå ut kontaktar räddningstjänsten innehavaren, men alla går inte att få kontakt med. Sedan kan det finnas nedgrävda kistor som inte har tillstånd, eller bara är bortglömda.

– Det finns säkert äldre kistor därute. Det ser vi inte minst under de senaste dagarnas händelser. Hur många, det är ju väldigt svårt att svara på, säger Teresia Gustafsson till tidningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!