Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

MC-polis krockade med personbil

En polis på motorcykel kolliderade vid 17-tiden på torsdagen med en personbil på riksväg 53 i höjd med Lundby i Flens kommun.

En motorcykelpolis skadades på torsdagen i en trafikolycka i Flen. Arkivbild.

En motorcykelpolis skadades på torsdagen i en trafikolycka i Flen. Arkivbild.

Foto: Adam Ihse/TT

Olycka2022-04-21 18:44

Motorcykelpolisen, som var i tjänst och på väg tillbaka till stationen för att avsluta sitt arbetspass, fördes med ambulans till sjukhus med flera misstänkta frakturer men var vid medvetande efter olyckan.

Personerna som befann sig i personbilen skadades inte fysiskt.

Enligt polisen ska föraren av personbilen ha genomfört en vänstersväng och missat att motorcykeln genomförde en omkörning.

Olyckan kommer att utredas. Det fanns vid 18.30-tiden på torsdagen ingen misstanke om brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!