Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man död – påkörd vid folkrace

En man i 70-årsåldern har avlidit efter att ha blivit påkörd under en folkracetävling på motorstadion i Laxå.

En funktionär skadades så svårt att han avled vid en olycka i Laxå. Arkivbild

En funktionär skadades så svårt att han avled vid en olycka i Laxå. Arkivbild

Foto: Stina Stjernkvist/TT

Olycka2022-05-08 16:18

Mannen arbetade som funktionär på tävlingen.

– Tyvärr har mannen avlidit. Anhöriga är underrättade, säger Evelina Molander, vakthavande befäl vid polisen, till TT.

Olyckan inträffade vid halv tretiden på söndagseftermiddagen.

Ambulans var på plats och förde mannen till sjukhus, men hans liv gick inte att rädda. Polisen utreder olyckan.

– Vi har inlett en förundersökning på vållande till annans död. Vi fortsätter att utreda hur det här har gått till och vad som kan vara orsaken, säger Evelina Molander.

Tävlingen avbröts i samband med olyckan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!