23-Ärige Igor Poljutov har just nu svÄrt att fokusera pÄ universitetsstudierna. Han Àr bedrövad efter de senaste dagarnas samtal med slÀktingar i Ukraina respektive Ryssland.
ââNĂ€r jag pratar med mina slĂ€ktingar i Ukraina sĂ„ hör de bomber. De Ă€r starka men kĂ€nner oro sĂ„ klart. Sedan pratar jag med min ryska slĂ€kt â som jag fram till nu haft starka band till och som varit en stöttepelare för mig â och dĂ„ sĂ€ger de att det Ă€r inget krig, snart Ă€r de fria, det Ă€r nazister dĂ€r i Ukraina. Att ryssarna har varit förtryckta dĂ€r, sĂ€ger han och fortsĂ€tter:
ââJag ser att jag börjar tappa banden till folk i Ryssland nu. Jag kĂ€nner att jag inte kan prata med mĂ€nniskor som inte ser det hĂ€r som ett krig.
"Mamma och pappa tycker olika"
Hos ryska Olga Levanova frÄn HÀssleholm, som bott i Sverige i 18 Är, vÀcks minnen av tidigare krig, som det mot Tjetjenien, till liv.
ââJag blir jĂ€ttekĂ€nslig, jag vill grĂ„ta.
Hemma hos familjen i Ryssland Àr det ocksÄ spÀnt nu, berÀttar hon.
ââMina förĂ€ldrar har inte talat med varandra pĂ„ tvĂ„ dagar, pĂ„ grund av olika Ă„sikter. Min pappa sĂ€ger att kriget Ă€r bra, min mamma att det Ă€r dĂ„ligt, sĂ€ger hon och fortsĂ€tter:
ââDet Ă€r jĂ€ttesvĂ„rt. Nu Ă€r det bra. Men Ă€ndĂ„ â tvĂ„ dagar av deras liv. Jag kommer inte ihĂ„g nĂ€r de brĂ„kade om nĂ„gonting sist.
Att situationen splittrar bÄde hemma i Ryssland och i Sverige kÀnner Àven Natalia, som inte vill uppge sitt efternamn, igen. Hennes förÀldrar bor i Moskva, hon bor numera i Malmö.
ââDet Ă€r splittrat, till och med i min familj Ă€r det splittrat. Vi försöker göra sĂ„ det inte gĂ„r över i vĂ„r relation. Min mamma och pappa tycker olika.
Kallar det inte för invasion
SjÀlv anser Natalia att det som sker Àr en lokal konflikt mellan Ukraina och Ryssland, med syfte att fÄ bort extremnationalism.
ââJag tycker att detta krig Ă€r en fas i en global historisk process, men pĂ„ den lokala nivĂ„n kan jag inte kalla kriget för en invasion, snarare en kamp för rĂ€ttigheter för ryska mĂ€nniskor att vara ryska.
De senaste dagarna har hon förlorat en rad vÀnner pÄ Facebook.
ââJag blir anklagad numera att framföra rysk propaganda, vilket Ă€r standardargumentet i en politisk diskussion, men som jag inte kan hĂ„lla med om dĂ„ jag inte tar del av den information som cirkulerar i officiella massmedier.
Utpekad som ryss
ââEn chock, en mardröm. Vad ska hĂ€nda?
Sara, som bor i Lund sedan tio Är, vill Àven hon vara anonym. Hon Àr mycket orolig över det som sker, berÀttar hon. Ursprunget Àr bÄde ryskt och ukrainskt, men nu kÀnner hon sig utpekad som just ryss.
ââDet kĂ€nns som jag Ă€r naken nĂ€r alla pratar om detta pĂ„ jobbet och överallt. NĂ€r vi har fika och jag gĂ„r in blir det tyst, berĂ€ttar hon för TT.
Nu oroar hon sig för att rysksprÄkiga barn ska fara illa i svenska skolor.
ââFör barnen Ă€r det jobbigt. Alla pratar om krig och smĂ„ barn sĂ€ger olika saker.
Natalia i Malmö har avrÄtt sin tonÄrsson att ge sig in i politiska diskussioner i skolan.
ââMin son har börjat fĂ„ ganska direkta frĂ„gor som jag reagerat starkt pĂ„. Jag Ă€r orolig för hans sĂ€kerhet helt enkelt.