Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Färre vaccinbedrägerier i maj

Under våren steg antalet anmälningar om vaccinationsbedrägerier.

Bedragare ringer upp och säger sig kunna hjälpa till med vaccinbokning under förutsättning att man legitimerar sig med till exempel bank-id. Arkivbild.

Bedragare ringer upp och säger sig kunna hjälpa till med vaccinbokning under förutsättning att man legitimerar sig med till exempel bank-id. Arkivbild.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Hem och trädgård2021-05-25 05:29

Gärningspersoner ringer och säger att de till exempel kan hjälpa till med vaccinationsbokningar för att få personer att legitimera sig med bank-id och komma åt deras pengar.

Nu har trenden brutits, enligt polisen, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

– Vi tror att många har blivit informerade om att man inte ska legitimera sig vid samtal som man får om vaccinationer, säger Lotta Mauritzson på polisens nationella bedrägericenter, till Ekot.

Mellan februari och april kom det in runt 100 polisanmälningar i månaden som rörde vaccinbedrägerier, medan det de två första veckorna i maj endast kom in 29 anmälningar.

I början var det framför allt äldre som drabbades, men nu utsätts även yngre.

– De senaste veckorna så ser vi att det går ner i åldrarna och det följer ju också vilka som erbjuds vaccin, att det är dem som bedragarna riktar in sig på, säger Lotta Mauritzson till radion.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!