Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Studie: Skolidrott varje dag bra för hälsan

Idrott varje skoldag hela grundskolan ger god hälsa även som vuxen.

I projektet fick 217 elever 200 minuter idrott i veckan. En kontrollgrupp på 132 elever hade 60 minuter i veckan. Arkivbild.

I projektet fick 217 elever 200 minuter idrott i veckan. En kontrollgrupp på 132 elever hade 60 minuter i veckan. Arkivbild.

Foto: Anders Wiklund/TT

Hälsa2021-10-24 11:21

Det visar en ny studie vid ortopediska kliniken vid Skånes universitetssjukhus, skriver lärarförbundets tidning Ämnesläraren.

– Det finns förstås andra studier som visar att motion är bra för elevernas hälsa, men det finns inga andra studier i världen där man följt barn på samma sätt som vi under så lång tid, säger professor Magnus Karlsson till tidningen.

Tillsammans med professor Björn Rosengren har han följt 217 elever vid en skola i Bunkeflostrand sedan 1999.

Personerna har hunnit bli i snitt 23 år. Forskarna har i den nya studien undersökt muskelmassa och bentäthet och sedan jämfört med kontrollgruppen.

– Skillnaderna är precis desamma som när vi jämförde grupperna sista året under grundskoletiden.

Starkare kropp och färre frakturer är en följd. Men idrotten har också skapat ett sug efter fysisk aktivitet, en vana, anser forskarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!