Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stor brist på vaccin mot pneumokocker

Det råder brist på pneumokockvaccin i stora delar av landet.

Det råder brist på pneumokockvaccin i stora delar av landet. Arkivbild.

Det råder brist på pneumokockvaccin i stora delar av landet. Arkivbild.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Hälsa och sjukvård2020-11-20 08:05

Örebro län är en av de drabbade regionerna, där är vaccinet helt slut, rapporterar P4 Örebro.

Anledningen till vaccinbristen i Örebro beror på att regionen under hösten sänkte priset på vaccinet för riskgrupper, efterfrågan blev då stor och vaccinet tog slut. Region Örebro säger till radion att nytt pneumokockvaccin kommer att finnas tillgängligt senaste i början av nästa vecka, men det kommer inledningsvis inte att räcka till alla.

Bakterien pneumokocker är den vanligaste orsaken till bakteriella luftvägsinfektioner, som till exempel lunginflammation.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!