Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

M vill minska smitta med tillfälliga boenden

Moderaterna vill lösa risken med smittspridning på äldreboenden genom tillfälliga äldre- och LSS-boenden, rapporterar Ekot.

Besöksstopp på äldreboende. Arkivbild.

Besöksstopp på äldreboende. Arkivbild.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Hälsa och sjukvård2020-04-16 05:10

Moderaterna vill lösa risken med smittspridning på äldreboenden genom tillfälliga äldre- och LSS-boenden, rapporterar Ekot.

Moderaterna menar att kommunerna bör få göra undantag i plan- och bygglagen för att kunna bygga nya, tillfälliga baracker där man kan hålla isär de smittade från de friska.

Det finns redan ett förslag från regeringen att hälso- och sjukvården under en begränsad period, med början den 1 maj, ska undantas från bestämmelser i plan- och bygglagen för att kunna bygga till exempel fältsjukhus, något som kommunerna också bör ha rätt till enligt Moderaterna.

– Kommunerna behöver också hjälp med att upphandla rätt skyddsutrustning för hemtjänst och boenden. Den hjälp som Socialstyrelsen ska ge både regioner och kommuner fungerar inte för kommunerna, säger Moderaternas partiledare Ulf Kristersson till Ekot.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!