Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

243 nya dödsfall i covid-19

Ytterligare 243 dödsfall med bekräftad covid-19 har rapporterats i Sverige, meddelar Folkhälsomyndigheten.

Över 8|000 personer med covid-19 har dött i Sverige. Arkivbild.

Över 8|000 personer med covid-19 har dött i Sverige. Arkivbild.

Foto: Yvonne Åsell/SvD/TT

Hälsa och sjukvård2020-12-30 14:05

Totalt har 8 727 smittade avlidit i landet.

Sammanlagt har 437 379 personer i Sverige bekräftats smittade av covid-19.

De nytillkomna dödsfallen i myndighetens statistik har i de flesta fall inträffat flera dagar tidigare, och de dödsfall som inträffat i närtid finns inte med på grund av eftersläpning i rapporteringen. Detta innebär att den dagliga uppdateringen visar inrapporterade dödstal, inte dödstalet för just den dagen.

Den inrapporterade datan kan vara påverkad av helgdagarna och kan därför vara svårtolkad, påpekar Folkhälsomyndigheten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!