Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Värnpliktiga utsatta för kränkningar – 500 skickas hem

Soldaterna på Ledningsregementet i Enköping, ett av landets största förband, har utsatts för allvarliga kränkningar.

Värnpliktiga skickas hem från ett regemente i Enköping efter larm om kränkningar.

Värnpliktiga skickas hem från ett regemente i Enköping efter larm om kränkningar.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Försvar2021-12-14 13:26

Detta har fått regementet att akut skicka hem samtliga 500 värnpliktiga, rapporterar Dagens Nyheter.

Enligt tidningen har värnpliktiga bland annat tvingats delta i aktiviteter trots skador och sjukdomar. Det har också larmats om brist på mat och sömn, samt en ”olämplig jargong” och ett sexistiskt språkbruk under utbildningen.

– Vi har sett att det finns värnpliktiga som upplevt ett beteende som inte är okej hos oss på Ledningsregementet, säger regementets kommunikationschef Therese Timpson till DN.

Under veckan ska befälen nu snabbutbildas för att få bukt med problemen. Ledningsregementet har också tillsatt en arbetsgrupp och ska ta fram en plan för hur utbildningen kan bedrivas på ett bättre sätt nästa år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!