Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ringhals ännu inte uppe i full effekt

Kärnkraftsreaktorn Ringhals 3 kan ännu inte köras med full effekt. Reaktorn startades om på nyårsdagen och anslöts då till elnätet.

Ringhals|3 väntas uppnå full effekt först på måndagen. Arkivbild.

Ringhals|3 väntas uppnå full effekt först på måndagen. Arkivbild.

Foto: Jonas Lindstedt/TT

Energi2022-01-02 22:38

Efter återstarten gör nu en rörläcka att bara en av två turbiner är i drift, rapporterar P4 Halland. Ägaren Vattenfall uppger att reaktorn beräknas nå full effekt på måndagen.

Ringhals 3 snabbstoppades i onsdags. Orsaken är ännu oklar, men enligt Vattenfall trädde ett automatiskt säkerhetssystem in och stoppade produktionen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!