Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ytterligare tonåringar häktas efter mord i Växjö

Ytterligare två tonåringar har häktats efter helgens dödsskjutning i Växjö.

Ännu en tonåring häktad efter helgens dödsskjutning. Arkivbild.

Ännu en tonåring häktad efter helgens dödsskjutning. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2021-09-15 12:07

Det handlar om en 18-åring som misstänks för medhjälp till mord. Han är på sannolika skäl misstänkt. Den andra misstänkte, även det en 18-åring, häktas skäligen misstänkt för medhjälp till mord – den lägre misstankegraden, rapporterar lokala medier.

Tidigare har en 17-åring och en 18-åring häktats misstänkta för mord.

Åklagaren har inte velat kommentera vilka motiv som kan finnas till mordet på en 28-årig man i stadsdelen Araby i Växjö. Enligt vittnen avlossades flera skott vid halv fyra-tiden på lördagsmorgonen och den skjutne hittades sedan av polis.

Den mördade mannen var känd av polisen sedan tidigare och hans kontakter och konflikter var väl kända. Det gjorde att polisen snabbt kunna ringa in misstänkta mördare och tänkbara motiv, enligt tidigare uppgifter till Smålandsposten.

Som mest har nio personer varit frihetsberövade i utredningen, men flera av dem har släppts.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!