Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ytterligare en häktad efter skånsk kidnappning

Ytterligare en person har häktats för misstänkt inblandning i en kidnappning i Malmö förra helgen.

Polis fick larm om en försvunnen man förra fredagen. Det visade sig att han blivit kidnappad. Arkivbild.

Polis fick larm om en försvunnen man förra fredagen. Det visade sig att han blivit kidnappad. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2021-11-12 14:15

Sedan tidigare sitter en 19-årig kvinna häktad och nu har även en man häktats, rapporterar Kristianstadsbladet.

Mannen ska ha gripits i Stockholm tidigare i veckan, enligt tidningen. Han är nu på sannolika skäl misstänkt för människorov, precis som den häktade kvinnan, som även hon greps i Stockholmsområdet.

Polisen fick en anmälan om försvunnen person för en vecka sedan och det visade sig att den försvunne mannen blivit bortförd mot sin vilja. Han återfanns i lördags efter en polisinsats. Enligt uppgift till Kristianstadsbladet ska han ha hållits fången i en stuga norr om Hässleholm.

Kidnapparna ska ha krävt en större lösensumma, har Sydsvenskan tidigare rapporterat, med hänvisning till egna källor. Enligt uppgift till tidningen ska den nu häktade kvinnan ha stämt träff med mannen och när han dök upp blev han bortförd under hot om våld.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!