Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Två män smugglade 168 miljoner från Arlanda

När Södertäljebon stoppades på Arlanda var hans resväskor fulla med pengar.

Allt uppdagades efter att tullpersonal på Arlanda hittade en väska full med pengar. Arkivbild.

Allt uppdagades efter att tullpersonal på Arlanda hittade en väska full med pengar. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2022-08-18 20:22

Nu döms han och en kumpan för att ha smugglat 168 miljoner kronor i sedelbuntar. Deras straff blir fem respektive fem och ett halvt års fängelse.

Det var en dag i maj som tullpersonal på Arlanda fattade misstankar mot Södertäljebon. Hans väska kontrollerades och den visade sig innehålla 25 miljoner kronor. Sedlarna hade paketerats i avfallspåsar, rapporterar SVT Nyheter Södertälje.

Kumpanen är hemmahörande i Stockholm. Attunda tingsrätt dömer båda männen för grovt näringpenningtvättsbrott. De har smugglat ut 168 miljoner kronor ur landet vid åtta tillfällen under våren och försommaren.

I bevisningen finns bland annat chattkonversationer. Åklagaren tror att pengarna har koppling till brottslig verksamhet, enligt lokala medier.

Under rättegången har männen nekat till brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!