Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Två brottsmisstänks efter spädbarns död

Två personer misstänks för vållande till annans död i samband med att ett spädbarn hittats dött i i Haninge kommun, söder om Stockholm, i söndags morse.

Ett spädbarn hittades dött i Haninge kommun i söndags morse. Två personer misstänks nu för brott. Arkivbild.

Ett spädbarn hittades dött i Haninge kommun i söndags morse. Två personer misstänks nu för brott. Arkivbild.

Foto: Mickan Palmqvist/TT

Brott2023-11-09 15:35

Förhör hölls med två personer under onsdagen, men ingen har ännu frihetsberövats, skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Med hänsyn till de inblandade och att utredningen är i ett tidigt skede vill åklagaren i ärendet, Sofia Mineur, inte gå in på vilken relation de misstänkta har till barnet.

"Av samma skäl vill jag heller inte gå in på misstankegraden eller de omständigheter som ligger till grund för misstanken", säger hon i en kommentar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!