Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tre män häktade för grov gruppvåldtäkt

Tre män har häktats på sannolika skäl misstänkta för grov våldtäkt, rapporterar SVT Nyheter Halland.

Tre män har häktats misstänkta för grov våldtäkt i Halmstad. Arkivbild.

Tre män har häktats misstänkta för grov våldtäkt i Halmstad. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2022-03-24 00:28

Tre män har häktats på sannolika skäl misstänkta för grov våldtäkt, rapporterar SVT Nyheter Halland.

Gruppvåldtäkten ska ha begåtts i en lägenhet i Halmstad under natten mellan fredag och lördag. Två av männen är i 30-årsåldern, en av dem är i 20-årsåldern – samtliga hemmahörande i Halland.

De tre häktade anhölls i lördags kväll i sin frånvaro, och i söndags hittades männen av polisen, rapporterar Hallandsposten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!