Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sköt mot polis med automatvapen – man häktad

Mannen som sköt med ett automatvapen mot poliser i Alingsås – och senare sköts i benet av polis – har häktats.

Polisens avspärrning norr om Alingsås där mannen under tisdagen jagades i skogen.

Polisens avspärrning norr om Alingsås där mannen under tisdagen jagades i skogen.

Foto: Adam Ihse/TT

Brott2023-04-21 08:55

Det var vid lunchtid i tisdags som polisen larmades om en beväpnad man vid ett skogsparti i Alingsås. Mannen försvann in i skogen och jagades under nästan tre timmar av bland annat hundpatruller och polishelikopter.

Under jakten avlossade mannen flera skottsalvor mot polisen, och blev slutligen själv träffad i benet när polisen sköt tillbaka.

Mannen har vårdats på sjukhus sedan händelsen och kunde förhöras först på torsdagen.

Nu har mannen, som är i 50-årsåldern, häktats av Alingsås tingsrätt, skriver lokala medier. Han är på sannolika skäl misstänkt för synnerligen grovt vapenbrott.

– Jag kan konstatera att tingsrätten bedömer det som grovt vapenbrott. Jag har att acceptera det i nuläget, å andra sidan är det en utredning som precis börjat, vi får se vad det landar i. Huvudsaken är att han häktas, säger åklagare Andreas Lennartsson till Alingsås Tidning.

Han vill inte kommentera vilken typ av vapen det är som mannen ska ha använt sig av eller hur han fått tillgång till det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!