Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Pojke begärs häktad – samband med mord utreds

En 15-årig pojke har begärts häktad som på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till människorov i Stockholms län.

Åklagare och polis utreder misstänkta brott mot två 14-åringar som vistats på olika HVB-hem i Nyköping. En av pojkarna har hittats död, medan den andre är försvunnen. Arkivbild.

Åklagare och polis utreder misstänkta brott mot två 14-åringar som vistats på olika HVB-hem i Nyköping. En av pojkarna har hittats död, medan den andre är försvunnen. Arkivbild.

Foto: Anders Wiklund/TT

Brott2023-08-10 16:05

Brottsoffret är en 14-åring, som blev efterlyst i slutet av juli och inte har hittats.

Vid samma tid hittades en annan 14-åring död utanför Nynäshamn. Dödsfallet utreds som misstänkt mord. I den utredningen har ingen misstänkt gripits.

De två 14-åringarna bodde på varsitt HVB-hem i Nyköpings kommun.

– Vi utreder i dagsläget om de här ärendena har koppling med varandra, säger senioråklagare Hanna Cardell, som begärt 15-åringen häktad, till TT.

Åklagaren vill inte säga något om vad misstankarna mot 15-åringen grundas på, eller var den saknade 14-åringen sågs senast.

– Polisen eftersöker honom fortfarande, säger Hanna Cardell.

Häktningsförhandlingen äger rum på fredagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!