Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man jagad och knivskuren – ingen gripen

En man i 40-årsåldern har skadats sedan han blivit jagad av en knivbeväpnad man i Angered i Göteborg.

En man i Göteborg har blivit jagad och knivskuren. Arkivbild.

En man i Göteborg har blivit jagad och knivskuren. Arkivbild.

Foto: Mikael Fritzon/TT

Brott2022-09-21 16:27

Polisen rubricerar händelsen som mordförsök.

Vid 15-tiden på onsdagen kom larmet om knivdramat. När polisen kom till platsen hittades blodspår. Vittnen berättade att mannen som blivit jagad begett sig i riktning mot Angereds närsjukhus.

Närsjukhuset meddelade lite senare att en man med misstänkta knivskador kommit dit. Mannen, som blödde kraftigt, hade skador i huvudet och i en hand.

– Han fördes nästan omgående till ett annat sjukhus, säger polisens presstalesperson Stefan Gustafsson.

Skadeläget är inte känt. Ingen misstänkt har gripits.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!