Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Man död efter skjutning i Södertälje

En man har avlidit efter att ha hittats skottskadad i en bil i Ronna i Södertälje på tisdagseftermiddagen. Mannen fördes med ambulans till sjukhus, men hans liv gick inte att rädda.

En man är död efter att ha blivit skjuten i Södertälje. Arkivbild.

En man är död efter att ha blivit skjuten i Södertälje. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Brott2022-02-22 17:57

– Vi har fortfarande patruller på brottsplatsen och den är avspärrad. Vi har även resurser kvar på sjukhuset. Det har samlats folk där och har stundtals varit lite upprörda känslor. Men nu ska de flesta ha droppat av, säger Mats Eriksson, polisens presstalesperson.

Det ska inte ha förekommit något bråk på sjukhuset.

Polisen uppger att man har gjort "en hel del" beslag där mannen hittades.

– Exakt vilken typ av beslag vill jag inte gå in på, säger Mats Eriksson.

Enligt polisen förutsätter man att platsen där mannen hittades är densamma som brottsplatsen. Eventuella filmer från övervakningskameror ska inhämtas, enligt polisen. Förhör har även hållits med personer som har gjort iakttagelser och ett flertal personer har kontrollerats.

– Vi har förhört flera personer, men ingen är gripen, säger Mats Eriksson.

En förundersökning om mord är upprättad.

Rättad: I en tidigare version angavs fel dag när mannen hittades.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!