Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Larm om drönare vid skånska skyddsobjekt

Flera drönare har observerats under kvällen och natten till lördagen på flera platser i Skåne.

Barsebäcks kärnkraftverk vars sista reaktor stängdes av 2005. Arkivbild.

Barsebäcks kärnkraftverk vars sista reaktor stängdes av 2005. Arkivbild.

Foto: Anders Ahlgren/SvD/TT

Brott2024-03-09 09:51

Polisen ska bland annat ha larmats till kärnkraftverket i Barsebäck och Malmö airport, som båda är skyddsobjekt, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Även i Svedala och Ystad ska det ha kommit rapporter om drönare.

Polisen kan bekräfta att de under natten har samverkat med Försvarsmakten gällande två ärenden under natten och morgonen. Observationerna har gjorts längs med kustremsorna i Skåne, mer specifik vill polisen inte vara.

En anmälan om brott mot luftfartslagen och brott mot skyddslagen har upprättats. I nuläget finns ingen misstänkt.

Polisen utreder om det kan finnas koppling till främmande makt.

– Nu ska vi först analysera det här och sedan ta det därifrån, säger polisens presstalesperson Sara Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!